.............."Až se jednou, na úplném konci života, bude promítat film, nechť je na co se dívat!"

Letenky

26. srpna 2007 v 21:10 | Mart Eslem |  Ze života
Můj život se mi postupně daří ustálit do kolejí, ve kterých bych si jej přál vidět co nejdéle, a proto se mohu dovolit pomýšlet na další cesty za poznáním…
Na polovinu září roku 2007 jsem si naordinoval týdenní pobyt v Irsku. S bratrem Michalem se zaletím přesvědčit, jestli zelená je opravdu tak zelená, jak se o Irsku tvrdí.. V Irsku by totiž zelená měla být tou nejzelenější na celém světě.
Asi hodinu poté, co jsem si dohodli termín odjezdu, jsem již zamlouval na internetu letenky na mé další dvě vzdušné cesty. Bude se jednat v pořadí o lety číslo 78 a 79 v mé osobní pečlivé statistice.
V posledních letech nelétám tak často, a proto ještě nejsem tak zběhlý v získávání letenek po internetu. Jsem ze staré školy, je mi mnohem příjemnější, když si vystojím frontu u okénku, zaplatím požadovaný obnos a dostanu podlouhlou knížečku o mnoha potištěnýma stránkama. Zkrátka starou dobrou letenku. Žel bohu to tak již téměř vůbec nefunguje.
Namísto toho jsem třeba vloni při cestě do Istanbulu obdržel letenky elektronické, spočívající v několika z počítače vytištěných papírech formátu A4, ze kterých jsem vyčetl pouze časy odletů a příletů a krom toho jsem si vůbec nebyl jistý, zda se mi při odbavování před letem u přepážky stevardka pouze nevysměje…
Letos jsem zašel ještě o něco dále. Letenky do Belfastu jsem si koupil na jakési on-line burze letenek. Na této burze jsou k dostání volné letenky do všemožných destinací po celém světě. Pomocí různých vyhledávacích filtrů si jednoduše vyberete destinaci a následně nejvhodnější termín a také nejpřijatelnější cenu. Pokud chcete co nejvíce ušetřit, nesmíte trvat na žádném konkrétním místu odletu.
Já jsem nakonec skončil s odletem z Düsseldorfu vzdáleného od našeho domova necelých šest set kilometrů. Rozkoukal jsem se totiž pozdě a levné letenky z Prahy byli pro mnou zvolený termín již v nenávratnu. Příště musím být operativnější.
Když jsem byl u cíle hledání, následovala fáze objednání. Vyplnil jsem tedy osobní údaje své i mého bratra do elektronického formuláře a kliknul na tlačítko odeslat. Snad mrknutím oka jsem měl ve své e-mailové schránce předběžnou objednávku, fakturu a všeobecné obchodní podmínky. V hlavičce všech dokumentů byli již vyplněny naše osobní údaje. Ať žije moderní technika!
Podepsal jsem objednávku a dle přiložených instrukcí ji odeslal na požadované faxové číslo. Instrukce dále doporučovaly, abych si telefonicky ověřil, že objednávka dorazila v pořádku. Svým voláním jsem se však trefil do času oběda, a proto mi nikdo na druhé straně, dříve drátu, dnes spíše bezdrátu, neodpovídal.
Vyrazil jsem do Prahy s tím, že to budu průběžně zkoušet znovu. Dovolal jsem se těsně po třinácté hodině. Zrovna jsem se fyzicky nacházel na trase Ústí nad Labem-Lovosice. Bylo mi řečeno, že objednávka přišla v pořádku, ale stále jsme teprve na začátku procesu a k letenkám mám stejně daleko, jako kdokoli jiný, kdo o cestě do Irska ani vůbec neuvažuje.
Bylo mi řečeno, že musím cenu letenek položit na účet společnosti, která objednání letenek zprostředkovává. Nejlépe přímo do Československé obchodní banky. Pokud peníze vložím v jiné bance, mohu, v období mezi vložením peněz a jejich připsáním na účet, o letenky přijít. Bylo mi vysvětleno, že se jedná prakticky o burzovní komoditu a dokud peníze nejsou prokazatelně na účtu, může si je koupit kdokoli jiný.
Zastavil jsem tedy v centru Lovosic a hledal ČSOB. Bohužel marně. Alespoň jsem si však z bankomatu jiného bankovního domu vybral potřebný obnos. Pokračoval jsem v cestě směrem na Prahu po dálnici D8 a žhavil mobilní telefon, abych zjistil, zda má ČSOB pobočku alespoň v Roudnici nad Labem. Bohužel jsem měl opět smůlu.
Opět jsem se spojil se zprostředkovatelskou kanceláři a zjišťoval jiné možné varianty co nejrychlejšího složení peněz na jejich účet. Byla mi doporučena Poštovní Spořitelna s pobočkou na každém terminálu České Pošty. Za jízdy jsem si psal na koleně číslo bankovního účtu, na který penze složit. Až peníze složím, mám ještě poslat faxem doklad o zaplacení, aby mohly být letenky zaknihovány, bylo mi doporučeno dále.
Na náměstí v Roudnici jsem vše provedl dle instrukcí. Bohužel fax na poště nebyl. Zachránilo mě malé copy centrum v jejím těsném sousedství. Mise byla splněna a spokojeně jsem nasedl do auta a pokračoval do Prahy.
U Odolena Vody jsem se opět telefonicky spojil s operátorem zprostředkovatelské kanceláře, abych se ujistil, že fax dorazil v pořádku. Čekala mě tak trochu ledová sprcha. Peníze jsem zaplatil, to vše bylo v pořádku. Honil jsem se jak nadmutá koza abych splnil telefonické instrukce, ale opět mi bylo sděleno, že jsme stále na začátku a letenky nelze stále ještě rezervovat.
Byl jsem vyzván, abych se vrátil na poštu v Roudnici a nechal si naskenovat i druhou část složenky jejíž pomocí jsem skládal peníze. Bez toho nemají potvrzeno připsání peněz na jejich účtu v ČSOB, bez čehož nelze letenky bukovat.
"To si snad ze mě děláš prdel, ne?" problesklo mi hlavou v první moment. Do sluchátka jsem však řekl, že rozhodně již nemám čas se vracet na poštu v Roudnici.
"To je škoda, pane" dostalo se mi odpovědi, "budeme muset počkat na připsání obnosu na účet v ČSOB, a teprve poté zabukujeme požadované letenky. Doufejme, že ještě budou…"
"To bych ti radil, aby tam ještě byly, jinak si koleduješ o fyzickou inzultaci," honilo se mi opět hlavou. Nicméně jsem mlčel. Věřím, jako tomu bylo již mnohokrát v minulosti ve svou šťastnou hvězdu… Do Irska prostě poletíme, jednoduše jsem o tom přesvědčen, a proto to tak bude!
Má důvěra ve vyřizování letenek po internetu ovšem rozhodně nikterak nevzrostla. Podobné problémy mě však nemohou v žádném případě odradit. Spíše naopak. Nesnáze posilují mé odhodlání cestovat!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavlík Pavlík | 27. srpna 2007 v 12:02 | Reagovat

ahoj

2 gata gata | 27. srpna 2007 v 19:51 | Reagovat

No tak to je naprosto příšerná anabáze. Skoro mám pocit, že být na tvém místě, tak by mě asi chuť letět přešla. Nevím, jestli by nebylo příště lepší, když už jsi byl stejně na cestě do Prahy a předmětná firma určitě sídlí v Praze, tak prostě jestli by nebylo lepší zajet rovnou k nim a vysypat jim ty prachy pěkně na stůl :) Minimálně bys ušetřil za všechny ty telefonáty, faxy, kopie....a taky ty nervy - to je k nezaplacení.

Jo a taky koukám, že tu máš fakt moc pěkný komentář od Pavlíka :D

3 Albert Albert | 28. srpna 2007 v 7:02 | Reagovat

to jistě, leč Mart chtěl dotáhnout internetovou objednávku do konce... Což se mu nakonec podařilo, takže další vítězství malého ducha nad velkou technikou, nebo obráceně?

4 Hvězdička Hvězdička | 28. srpna 2007 v 7:20 | Reagovat

Dobré ráno...

5 Pavlík Pavlík | 28. srpna 2007 v 11:19 | Reagovat

Informace pro gatu - bohužel sídlí v Plzni, takže to nešlo odvézt jim to cash do pokladny.

A jak to nakonec dopadlo? Viz článek letenky II

6 Mart Eslem Mart Eslem | 28. srpna 2007 v 11:20 | Reagovat

Sakra, tak se to prozradilo. Pavlíka jsem použil pro zkoušku toho, jestli funguje zobrazování komentářů, protože třebu u gaty mi to za boha nešlo odeslat...

proto to skromné ahoj .....nic lepšího mě v tu chvíli nenapadlo...  :-D

7 gata gata | 28. srpna 2007 v 16:55 | Reagovat

no ty seš mi teda pořádně vykutálenej - takhle se maskovat. koukám, že na tvém blogu nevládne cenzura ani vůči vlastním zkušebním komentářům. já si ty zkušební mažu :D

no příště jeď raději do prahy přes plzeň.... no, já to chápu, žes chtěl internetovou objednávku dotáhnout do konce, jak mi to vysvětlil albert, ale já bych si teda představovala, že internetovou objednávku vyřídím pěkně z tepla pracovny a ne, že se budu trmácet od čerta k ďáblu. takže alberte, to bude vítězství velké techniky nad duchem.

tak. a teď se jdu mrknout na to pokračování.... jsem NAPNUTÁ...)

8 Albert Albert | 28. srpna 2007 v 22:48 | Reagovat

Dobrý večer...pro Hvězdičku. A pro Gatu: je jedno, jestli velký duch nebo malá technika nebo obráceně, zdá se, že Mart s malým bráškou prostě zelenou, co je zelená opravdu uvidí, takže v podstatě je fuk, jakým způsobem to nakonec bude.. A páč jsem už četl pokračování jejich anabáze, byl to způsob ryze český :D

9 Mart Eslem Mart Eslem | 30. srpna 2007 v 9:33 | Reagovat

To víš, Alberte, sice jsem strávil roky v zahraničí, ale v některých chvílích prostě nezapřu, že jsem se narodil na České hroudě.... :-D

10 Albert Albert | 30. srpna 2007 v 14:44 | Reagovat

na tom není nic, za co by se člověk měl stydět.

11 Mareš Mareš | 6. června 2008 v 14:41 | Reagovat

Nabízím k odkoupení Letenku Praha - Malta a Malta - Praha za 9400.- Kč.Termín 2.7.17.20 odlet Praha a 23.7. 13.55 odlet Malta.

Kontakt

Marešová 605287809

12 Mart Eslem Mart Eslem | 8. června 2008 v 22:10 | Reagovat

Děkuji za nabídku, ale na Maltu letím v září a letenky už mám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama