.............."Až se jednou, na úplném konci života, bude promítat film, nechť je na co se dívat!"

Jednou ráno...

20. července 2007 v 9:41 | Mart Eslem |  Ze života
Jednoho rána jsem cestou do Prahy svezl bývalého souseda do vedlejší vesnice na Litoměřicku. Muž středního věku žije již roky na podpoře a více méně se svým životem propíjí ze dne na den. V jeho očích se mísí zoufalost s rezignací.
Během jízdy v autě se mě zeptal, zda podnikám. "Ano, podnikám" povzdechl jsem si s úsměvem. A sám pro sebe jsem si pomyslel, "Úplně jsi to vystihl, podnikám. Podnikám zoufalé pokusy postarat se sám o sebe."
To se zřejmě v této zemi moc nenosí. Lidé na osoby s podobnými "zvrácenými" ambicemi pozírají skrze prsty. I patnáct let po pádu komunismu je většina Čechů stále hluboce přesvědčena, že se o ně někdo musí postarat. A tak sedí s nataženou rukou a čekají, za neustálého vzdychání a stěžování si, až se nad nimi někdo nebo něco ustrne.
Ti, kteří nesedí se založenýma rukama a nečekají na smilování, jsou proto v zemi ve středu Evropy ještě stále považováni téměř za exoty. Málokdo si totiž uvědomuje, že každý je zodpovědný sám za sebe. Naše životy jsou tvořeny a dlážděny pouze mozaikou našich vlastních rozhodnutí. Nikdo jiný nežli my sami, je zodpovědný za naše životy. Je naprosto bláhové si myslet opak.
Mezi lidmi tolik rozšířená závistivost není tedy nic jiného nežli závist nad tím, že někdo jiný našel odvahu a rozhodl se jít, jak se říká s kůží na trh…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Albert Albert | 20. července 2007 v 11:12 | Reagovat

no jistě, od toho máme Vás podnikavce, abyste nás, lidi s rukama v klíně udrželi při životě :)) Život je prostě nastaven tak, aby určitá část lidí vytvářela HDP a další část, aby je zpomalovala... to je prostě rovnováha. Všechno v životě musí být v rovnováze, stejně jako v čínské medicíně. Horních deset tisíc vyváží několik miliard chudých, zdravého bezdomovce zas vyváží rakovinou prolezlý naftový magnát. A ty jsi v rovnováze s dvaceti úředníky, kteří sedí v zaměstnání a žijí z tvých (a svých, tedy opět tvých) daní :)) Tak si nestěžuj na ty co nejdou s kůží na trh, byla by to nuda, ne?

2 Mart Eslem Mart Eslem | 20. července 2007 v 11:31 | Reagovat

Ty ses ale rozepsal.... Co kdyby jsi tu literární slinu využil i pro pokračování BJ Efektu? Už dva měsíce bez pokračování, pomalu zapomenu o čem jsem četl.

Musím s tebou naprosto souhlasit v tom, že rovnováha je naprostý základ života. Úředníci a jiní státní zaměstanci mě ani tak nežerou, ale můžu se po... z těch co berou prachy naprosto za nic a že to jsou miliardy každý měsíc, které by mohli jít třeba na silnice, nemocnice nebo do škol...

Jednoduše nemůžu pochopit proč se vyplácí podpory nezaměstnaným a nic se za to od nich nechce. Příživníků je tolik, že kdyby jen uklízeli ulice, tak bysme mohli jíst z chodníků...

3 Albert Albert | 20. července 2007 v 12:25 | Reagovat

protože to je utopie. to by totiž "museli" chtít sami. a když sami makat nechtějí, tak je nemůže "nikdo" nutit, protože i tohle je jedna stránka demokracie. a proč dostávají sociální dávky? protože jinak by tobě, mně a jiným, co hákujou, kradli auta, vykrádali domy, prodávali manželky do otroctví a děti pedofilům.. chápeš? takže sociální dávka rovná se ochranný štít. a BJ Efekt pokračuje, klídek... zatím sice jen u mě v kompu, ale comming soon to my blog.... nebo jak se to píše :))

4 potato potato | 20. července 2007 v 13:15 | Reagovat

A že Albert v tý práci hákuje o stošest:-))))))))))))))))))))))))))

5 Mart Eslem Mart Eslem | 22. července 2007 v 16:16 | Reagovat

Klidně ať jim dávky seberou a nechaj je krást a loupit. Pak by se dala zavést domobrana a jednoduše by se ten ksindl vystřílel. Na podobný impuls v koutku duše čeká většina republiky. A bylo by vyřešeno!

Protože pouze, když se ksindl bojí o kejhák, tak je s ním řeč...

6 Albert Albert | 23. července 2007 v 7:29 | Reagovat

Marte neblbni, domobrana mi silně připomíná lidové milice. pak ještě pár volů dostane na ruku pásku asistent policie, v každém paneláku bude opět nový domovní důvěrník a jsme tam kde jsme byli...

7 Mart Eslem Mart Eslem | 23. července 2007 v 11:37 | Reagovat

Žádný milice, jednoduše mi vleze na můj pozemek nebo do mého bytu či domu a bez řečí dostane bez řečí mu přiletí kulka mezi voči. Ne, že mě ještě zažaluje, že zakopnut o mou tašku za dveřma a udělal si výron...

8 Albert Albert | 23. července 2007 v 13:43 | Reagovat

tak to souhlas. tady si rozumíme.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama