.............."Až se jednou, na úplném konci života, bude promítat film, nechť je na co se dívat!"

Pohlednice ze Scarborough

3. května 2007 v 15:01 | Mart Eslem |  Toulky světem
Tobago, menší ze dvou ostrovů tvořících karibský státeček Trinidad a Tobago. Z celkového počtu 1,3 milionu obyvatel obou ostrovů jich žije na Tobagu pouhých padesát tisíc. Přístav Scarborough, administrativní centrum Tobaga, je v podstatě jediným opravdovým městem na celém ostrově. Centrum ostrova se vždy nacházelo v této oblasti, pouze měnilo svůj název. Za Holanďanů se mluvilo o Lampinsbergu, během britské nadvlády se jméno změnilo z Georgetownu na Scarborough. A nakonec za Francouzů neslo název Port Louis. Od 19. století dodnes se přístav nazývá Scarborough.
K cestě do Scarborough doporučuji trajekt z Port of Spain na ostrově Trinidad. Útroby lodí pojmou mimo stovek cestujících i nespočet automobilů. Mnohdy více než půl tuctu palub, nabízí kromě možnosti občerstvení či stravování v restauraci i spoustu pohodlných a klimatizovaných míst k sezení. Na polstrovaných lavicích se dá i docela pohodlně ležet a spát.
Pokud máte rádi adrenalin, nebojte se zneužít svého postavení potomků bílých kolonizátorů. Kupte si ty nejlevnější jízdenky a drze si sedněte do první třídy. Nikoho ani nenapadne, mnohdy jediné bělochy na palubě, podrobit možná i ponižující kontrole. To jsme byli ale lumpové, co? S poctivostí možná nejdál dojdeš, ovšem se špetkou drzosti se tam dostanete mnohem dřív!
Loď téměř čtyři hodiny obeplouvá pobřeží Trinidadu, aby se poté co nejkratší dráhou dostala až do přístavu Scarborough na Tobagu. Od poloviny plavby lze pozorovat na obzoru břehy obou ostrovů. Na mapě se jejich poloha zdá mnohem vzdálenější. Až z paluby člověk najednou zjistí, že je z jednoho ostrova na druhý vidět i z pobřeží. Aspoň doufám, že tomu tak je. Můj odhad může klamat a zatímco jsem z lodi viděl obě pevniny, ze severovýchodní pláže Trinidadu nemusí být jihozápadní cípy Tobaga pouhým okem k zahlédnutí. To se mi těžko posuzovalo.
Hned v přístavu po vylodění si chytněte taxíka a přesuňte se na Calder Hall Road. V této ulici se na kopci nad přístavem, nachází ubytovna Hope Cottage. Jedná se o sídelní budovy bývalého guvernátora Jamese Henryho Keense, který úřad zastával v polovině 19. století. Levné a relativně čisté ubytování. Ovšem stav a interiér budovy odpovídá opravdu předminulému století. A to i navzdory televizi a elektrickému větráku na pokoji.
Často a rád vzpomínám na brzkou snídani dole v přístavu. Čerstvé a výborné trojhránky z listového těsta plněné džemem. Co víc jsme si mohli přát. Doporučuji je zapít vynikajícím džusem z maracuji. Strávíte tak nezapomenutelné ráno!
Po snídani doporučuji prohlídku pevnosti Fort King George. Jelikož cesta k pevnosti vede do příkrého svahu, jedná se téměř o horskou túru nežli o příjemnou ranní procházku. Proto také doporučuji před výstupem vydatnou snídani dole v přístavu. Odměnou za fyzický výkon bude nádherné panoráma jihozápadní zátoky Rockly Bay i skvěle upravená zeleň v pevnosti a blízkém okolí.
Pevnost postavená Brity v letech 1777 až 1779 nabízí kromě okolního parčíku a nádherného výhledu i muzeum artefaktů amerických indiánů. Zrenovovaná budova z neomítnutých světlých cihel však byla zrovna zavřena.
Asi nejhezčím zákoutím pevnosti jsou zbytky starých hradeb, kde u střílen stojí půltucet děl, která držela stráž nad jihovýchodní zátokou Minister Bay. Jelikož se jedná o nejvyšší kopec v okolí, nechyběl ani maják. Paprsky tří tisíc watového světla dosáhnou až do vzdálenosti padesáti kilometrů od pobřeží.
Zpět jsme se vraceli, jak jinak než pěšky, skrze areál nemocnice, sousedící s pevností. Došli jsme až na pobřeží a tam nasedli do taxíku, který nás dopravil až na pláž Store Bay v severozápadní části Tobaga. Nádherná pláž s veškerými potřebnými službami v zázemí, leží v těsném sousedství letiště Crown Point International. Strávili jsme tam pár příjemných okamžiků u moře. Ze stínu stromů jsme si odskakovali do modrých vln bez přestání bubnujících do písečné pláže či do podemletých skalisek.
Jelikož jsem měl spálená ramena od slunce, koupal jsem se v tričku. I tak podobné přeprání potřebovalo, v panujícím horku s vysokou vlhkostí vzduchu, bylo již pěkně cítit potem. Postupem času došlo i na praní vesty, košile a klobouku. Můj kumpán Richard si přepral i ručník.
Oblečeného mě do vody vlastně nahnal on. Stačila jediná věta : "V taxíku, to nesmrděl ten řidič, to tak hrozně páchneš už ty!" Po pár hodinách na slunci bylo naše prádlo jako nové. Zářilo čistotou a věřte nevěřte, dokonce i vonělo. Slaná voda a sluneční paprsky odvedly pořádný kus práce.

Ubytování

Scarborough nabízí pouze několik málo možností k ubytování. Stylem a cenami odpovídají spíše levným turistickým ubytovnám. Romantický nocleh, jako vystřižený z koloniální éry, vám zajisté přinese ubytovna Hope Cottage. Cena ubytování na Calder Hall Road na kopci v blízkosti pevnosti Fort King George nepřesahuje 15 euro na osobu.
Asi nejlevnější ubytování nabízí Jacob´s Guest House na Northside Road za 10 euro na osobu. Pokud si chcete připlatit, tak můžete zkusit Sea View Guesthouse na Windward Road, kde nocleh vyjde okolo 20 euro na osobu. Pokud stojíte o vyšší standard vykoupený vyšší cenou ubytování, hledejte v oblasti Crown Point na severozápadním pobřeží Tobaga. Do této oblasti v blízkosti letiště vás dopraví každý taxík. Vzdálenost činí nějakých dvanáct kilometrů.
Doprava
Zajisté je možné se na Tobago dostat i letadlem. Jedná se však o zbytečně drahou záležitost, a proto jedinou reálnou cestou zůstává cesta trajektem z Port of Spain. Trajekt jezdí denně a plavba trvá okolo pěti hodin. Ve všedních dnech vyplouvá loď z Port of Spain ve 14 hodin a v neděli v 11 hodin. Opačným směrem se trajekt vydává v 11 hodin od neděle do pátku. O sobotách většinou trajekt nejezdí ani jedním směrem.
Lodní lístky je možno zakoupit v přístavních terminálech od 7 do 15 hodin. Přepravní společnosti doporučuje cestujícím, aby dorazili do přístaviště minimálně dvě hodiny před vyplutím. Cena lodního lístku se pohybuje od 25 do 80 T&T dolarů (trinadad-tobago dolar).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 gata gata | 3. května 2007 v 16:02 | Reagovat

Dneska se celý den jen tak povaluju na sluníčku, takže tenhle článek mi přišel vyloženě vhod. Už mi tu chybějí jen ty vlny bušící do písku a připadala bych si opravdu jako uprostřed tropického ráje. A navíc hláška tvého kumpána Richarda ohledně upřesnění ohniska zápachu a otrlý kousek s nejlevnějšími jízdenkamiv první třídě mi ještě, jako bonus, polechtali bránici, takže dneska mám v podstatě kompletní servis :-)))

2 gata gata | 3. května 2007 v 23:29 | Reagovat

hele, mám tam hrubku :oD

3 Albert Albert | 4. května 2007 v 7:35 | Reagovat

Tak Mart je prostě cestovatel se vším všudy. Od dobrodruha nemůžeš očekávat, že bude každé ráno vonět Dolčem nebo že si z baťohu vyndá smoking.. :)

4 Mart Eslem Mart Eslem | 4. května 2007 v 12:25 | Reagovat

To jsem rád, že jsem se ti Gato trefil svým příspěvkem do perfektního odpoledne..... V jižním Karibiku to bylo opravdu super. Už se těším na ten severní. Na podzim bych chtěl na Kubu.

5 Mart Eslem Mart Eslem | 4. května 2007 v 12:28 | Reagovat

Alberte, smoking nerad nosím i v práci (když už mě někdo párkrát do roka donutí se do něj nasoukat) na cesty počtem oblečení velice rád šetřím. Kdo se s tím má v batohu tahat :-D ?

Navíc v moři si všechno báječně vyčistíš a když ne v moži, tak nějaká domorodka ti to ráda za menší obnost přepere...

6 Albert Albert | 7. května 2007 v 9:46 | Reagovat

já vim, domorodka přepere, uvaří, pofouká, přiblafne... je mi jasný, proč tak rád cestuješ

7 Mart Eslem Mart Eslem | 17. května 2007 v 15:10 | Reagovat

Máš pravdu, přepere...uvaří..... Ten zbytek ponechám bez komentáře, to se totiž děje dle vkusu každého z cestujících soudruhů..... :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama