.............."Až se jednou, na úplném konci života, bude promítat film, nechť je na co se dívat!"

Pohlednice z Port of Spain

10. dubna 2007 v 14:32 | Mart Eslem |  Toulky světem
P.O.S na T&T. Nebojte se, nejedná se o zkratku žádné nadnárodní společnosti, ale o hlavní město ostrovního karibského státečku Trinidadu a Tobaga. P.O.S. je velmi hojně používaná zkratka pro třistapadesátitisícové Port of Spain. Hlavní město je taktéž největším obchodním centrem ostrovní země s celkovým počtem asi 1,3 milionu obyvatel. Relativně čisté ulice, upravená zeleň a moderní budovy spolu s upravenými lidmi na rušných ulicích Port of Spain. To vše odráží určitý blahobyt, který zemi přináší těžba a ještě více zpracování ropy. Ne náhodou je Trinidad a Tobago považováno za jednu z nejbohatších zemí Karibiku.
Nejkrásnější část Porf of Spain se nachází v okolí rozlehlého Queen´s Park Savannah. Bývalá plantáž cukrové třtiny se změnila v obrovský veřejný park s přilehlou zoologickou a botanickou zahradou. Do zoologické zahrady jsme bohužel nezavítali, ovšem velice příjemné bylo toulání zahradou botanickou. Název botanická zahrada je trochu nadnesený, jelikož se jedná spíše o velice dobře upravený park, založený již roku 1818. O kousek dál stojí krásná budova, sloužící nyní jako sídlo premiéra. Stylové obydlí postavené roku 1875 pro guvernéra ostrova nese v současnosti název President´s House.
Od prezidentova domu doporučuji procházku směrem k Rock Gardens. Malý upravený koutek v severozápaním rohu Parku Queen´s Savannah. Již odsud spatříte budovy s koloniálním architektonickým rukopisem, vesměs postavené na konci 19. a začátkem 20. století, které si vysloužili název Magnificient Seven, což volně přeloženo znamená Úžasných sedm. Název lze přeložit i jako Sedm statečných, což připomíná legendární western s Yulem Brynnerem v hlavní roli. Každá budova by i o samotě byla ozdobou kdejakého jiného města. Stav více jak poloviny ze sedmi úžasných budov ovšem volá po nutné rekonstrukci. Tropické klima si na jejich technickém stavu vybírá krutou daň.
Všechny budovy leží na Maraval Road. Ulice obepíná Park Queen´s Savannah ze západní strany a na jihozápadě přechází v ulici Queen´s Park West, která poté park kopíruje po celé jižní straně. Ze severu ohraničuje park ulice Circular Road a z východu Queen´s Park East. Všechny čtyři ulice jsou jednosměrné a doprava tak proudí v okolí parku ve směru hodinových ručiček.
Obyvatelé Port of Spain se tak neoficiálně, ale rádi, pyšní největším kruhovým objezdem na světě. Park leží v úplném srdci města a jeho obyvatelé jej využívají kromě procházek a pikniků v trávě i ke sportu. Kromě běžců jej využívají i fotbalisté a hráči kriketu. Z Trinidadu a Tobaga pochází světoznámý sprintér, účastník mnoha mistrovství světa a Olympiád, Ato Boldon. Pro běžce jsou zde ideální podmínky a to nejen klimatické.
Pokud se trochu porozhlédnete, můžete si v okolí Queen´s Park Savannah koupit chlazený kokosový ořech. Prodávají se tam rovnou z nákladního vozu. Mačetou se usekne vršek ořechu, zastrčí se slámka a osvěžení je připraveno.
Při procházkách městem si všimněte jedné zajímavosti. Tak, jako jinde existují čističi bot, v Port of Spain po ulicích pochodují bezdomovci, živící se mytím pneumatik parkujících automobilů. Za pár centů komukoli vyleští obutí jeho automobilu. Paradoxně poté vozidlům nádherně svítící kola kontrastují se špinavou či odřenou karosérií.
A co s načatým večerem v Port of Spain? Vyrazte ještě před spaním do ulic. Večerním taxíkem se nechte odvézt do oblasti zvané St. James. Mnozí doporučují navštívit přímo bar Smokey&Bounty´s. My jsme měli smůlu, že v úterý večer ulice příliš nežily, proto jsme se po dvou pivech odebrali na kutě. A to nebýt nečekané zábavy, nedošlo by snad ani na ta dvě piva a vrátili bychom se po pár minutách.
Naší pozornost a také pár drobných mincí si vysloužil šikovný bezdomovec. Učiněný žonglér s prázdnými lahvemi. Ze skleněných i plastových obalů, společně s využitím vody, stavěl různé neuvěřitelné věže, které téměř odporovaly fyzikálním zákonům. Navíc dokázal uprostřed svého výtvoru nechat mezi dvěma lahvemi jednodolarovou bankovku, kterou po dokončení dokonale vyvážené skulptury, jedním rychlým škubnutím vytáhl. Skleněná věž se přitom ani nepohnula. Učiněný kabaretiér, jen tak na něj nezapomeneme.
A pokud říkám, že nezapomeneme na něj, tak jsem si zcela jistý, že nezapomeneme na náš návrat do ubytovny Carnetta´s Inn. V St. James jsme si totiž vlezli do mikrobusu řízeného buď opilým nebo zdrogovaným pilotem. Po většinu cesty se nahlas smál, jel jako ďas a pokřikoval radostí i když vozidlo jen stěží držel na silnici. Cestovali jsme od krajnice ke krajnici a opravdu jen s velkým štěstím se nepřevrátili nebo nesrazili s auty v protisměru. Náramně se při tom bavil i taxikářův spolujezdec. Také se jim to smálo, když byli omámeni bůhvíjakou drogou a navíc oba dva připoutáni. Já a můj parťák Richard, jsme se pouze přidržovali zadních sedadel a střechy. Každá i sebemenší srážka by díky absenci bezpečnostních pásů pro cestující v zadní části mikrobusu, znamenala náš letecký výlet nejlépe skrze čelní sklo kamsi na ulici nebo s návštěvou kabiny protijedoucích automobilů. Vzhledem k bujaré náladě se řidič mnohdy ani nedíval na silnici a vesele konverzoval se svých kamarádem jakoby jsme ani nebyli na palubě jeho taxíku. Adrenalinová jízda se vším všudy, nám bude navždy připomínat Port of Spain…

Ubytování

Zajisté se dá sehnat vhodné ubytování i v samém centru Port of Spain, ovšem z vlastní zkušenosti bych doporučil Carnetta´s Inn na Saddle Road v oblasti Maravel. Dám ruku do ohně, že nebudete zklamáni. Apartmánové bydlení s koupelnou, klimatizací, televizí a telefonem je navíc vybaveno i malou kuchyňkou. A co se týče prostředí exteriérů Carnetta´s Inn, nemohli jsme si taktéž stěžovat.
Komplex přízemních či maximálně patrových budov je situován v mírném kopci. Díky poloze a upravením teras do krásných tropických zahrad, získává neopakovatelné kouzlo připomínající tzv. "líbánkové areály". Atmosféru navíc dokresluje malý most přes zurčící Maravel River, oddělující ubytovací část od recepční a restaurační. Cena okolo 50 euro za dvě osoby.
Doprava
Tři T&T dolary jsou pevnou, státem stanovenou taxou za odvoz kamkoliv po městě. Doporučuje se používat pouze mikrobusy s označením taxi nebo osobní vozy se státní poznávací značkou začínající písmenem "H". Tyto vozy řídí licencovaní taxikáři podléhající určitému systému. Není problém svézt se i s kýmkoli jiným. Každé druhé auto na nás troubilo, zda nechceme svézt.
Pokud budete chtít navštívit některý ze sousedních karibských ostrovů, může se vám hodit návštěva imigračního oddělení, sídlící na Frederick Street. Stačí slušné vystupování spojené s lichotkami nejvyššího kalibru a místní úředníci se přetrhnou, aby vám vyšli vstříc.
Jediné mezinárodní letiště na Trinidadu, Piarao International, leží 23 kilometrů na východ od P.O.S. Poskytuje letecké spojení do USA, Kanady i Velké Británie. Další pravidelné linky spojují P.O.S. s Guyanou, Venezuelou a Surinamem. Přímé či nepřímé letecké spojení existuje i s většinou karibských ostrovů a ostrůvků.
Slušně řečeno překvapivá je cena taxíku z letiště do P.O.S. Za odvoz bývá požadováno dvacet dolarů, ovšem amerických a ne místních T&T dolarů. Pokud tedy nemáte příliš objemná zavazadla, snažte se sehnat odvoz až za hranicí letiště. Výrazně tím ušetříte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Albert Albert | 10. dubna 2007 v 14:47 | Reagovat

jo, tak tam musí bejt skvostně... a co že píšeš, myslel jsem, že jsi někde v Lotyšsku nebo že honíš estonky a ty kliďánko obnovuješ blog

2 Mart Eslem Mart Eslem | 11. dubna 2007 v 23:20 | Reagovat

To je, abys měl co číst když odjedu. Odjíždím v sobotu 14.4. a pak se k blogu dostanu až v květnu. Nechtěl jsem mít takovou proluku...

3 Albert Albert | 12. dubna 2007 v 7:44 | Reagovat

doufám, že tvé krátké aktuální komentáře z cesty tady na blogu stále platí...

4 Mart Eslem Mart Eslem | 29. dubna 2007 v 20:29 | Reagovat

Psát do blogu, když jsem pryč nejde. V zahraničí není diakritika. Navíc mám na cestách plné ruce práce s fotografováním, psaním a nasáváním atmosféry cizích zemí. Navíc fotím na filmy, takže nemůžu vkládat žádné digitalizované fotografie. Digitální fotografie mne zklamaly a jsem stále věrný klasice. ...

Materiálu mám však dostatek...... :-D

5 Mason Mason | 16. března 2017 v 7:16 | Reagovat

Sháníte batoh na kratší cestování, ať už je to kamkoliv?

https://www.topbatohy.cz/vaky/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama