.............."Až se jednou, na úplném konci života, bude promítat film, nechť je na co se dívat!"

Pohlednice z Užhorodu

16. března 2007 v 13:19 | Mart Eslem |  Toulky světem
Sto dvacet tisíc obyvatel Užhorodu při posledním sčítání lidu ještě za Sovětské éry jistě neodpovídá skutečnosti. Úředním jazykem je ukrajinština, ovšem bez problémů se zde člověk domluví samozřejmě rusky a bez šancí není ani s češtinou nebo slovenštinou. Hlavně čeština evokuje v místních lidech jakousi nostalgii po časech, kdy Užhorod býval, stejně jako celá Zakarpatská Ukrajina, součástí Československé republiky. To bylo v dobách mezi dvěma světovými válkami. Občas ještě i dnes narazíte na české nápisy pocházejí z těchto dob dávno minulých.
Zcela proti představám panujících u lidí v Čechách je Užhorod normální a hezké čisté město. Ani náznak střelby na ulicích či davech žebrajících chudáků, jak se většina domnívá. Tak, jak jsem možná i trochu předpokládal, jsou ulice plné obchůdků a restaurací překvapivé úrovně směle srovnatelné s městečky u nás doma. Samozřejmě Užhorod nedosahuje úrovně podobně velikých měst v Čechách, ovšem situace se každým rokem zlepšuje.
Malebný střed města na břehu řeky Už se hemží veselými a hezky oblečenými lidmi. Obzvláště ženám to zde ukrutně sluší, člověk se nestačí otáčet, odkud se ty krásky berou. V azbuce se název města píše Užgórod, což volně znamená město (górod) na řece Už. "Užměstu" tedy lze vytknout pouze jediné. Špatně značené ulice díky čemuž nám byl zakoupený plán města téměř k ničemu.
Nebojte se využít k přesunům po městě služeb taxíkářů. Pokud budete ubytováni v hotelu, zajisté vám bude taxi objednán až před vchod. Recepční vám třeba jednoduše oznámí, abyste za pár minut před hotelem očekávali "krásnyj žigůl". Za pět hřiven nebude sice moc krásný, ale vám zajisté bohatě postačí červený a pojízdný. Technický stav vozidla, většinou s chybějícími bezpečnostními pásy bude kompenzoval řidič za volantem svou ochotou a dobrosrdečností.
Nechte se odvézt na náměstí Korjatoviča. Již odtamtud jsou vidět dvě věže užhorodské katedrály. Vyvýšená poloha jezuitského kláštera postaveného roku 1646 usnadňuje orientaci a není proto těžké, ulicí Duchnoviče, dojít až k ní.
Pokud nejste zarytými milovníky kostelů, oželte prohlídku vnitřní výzdoby katedrály a pokračujte do nedalekého hradu s přilehlým skanzenem. Hrad, působící spíše jako pevnost, ukrývá ve svých útrobách několik expozic.
Projděte se i po volně přístupné zahradě a rozhlédněte se z hradeb na město. Hrad působí jako pevnost hlavně z důvodu absence věží. Z věže by byl výhled rozhodně atraktivnější.
Zřejmě nejzajímavější na celém Užhorodu bude návštěva skanzenu rusínské kultury v těsném sousedství hradu. Dřevěné budovy jsou posbírané z celého Zakarpatí a dominuje jim dřevěný kostel Sv. Michala přivezený ze čtyřicet kilometrů vzdáleného Mukačeva. U každého stavení je průvodce či průvodkyně, kteří ochotně odpoví dotazy nebo se zrovna starají o úpravu zeleně v okolí svého stanoviště. K vidění jsou jen namátkou, bojkovské horské chalupy či maďarské vinařské usedlosti. Kromě kostela je velice zajímavý i huculský horský statek, jakási malá dřevěná pevnost.
Po prohlídce pamětihodností si dopřejte odpočinek třeba u sklenice vychlazeného piva. Doporučuji půllitr Lvovského na předzahrádce v těsné blízkosti náměstí Teatralnaja ploščaď. Relaxaci napomůže pozorování kalných, ale klidných vod řeky Už, na jejímž nábřeží budete sedět.
U vody se většinou nepodává nic k jídlu, a proto se přesuňte k obědu či večeři do restaurace Tortilla. Možná v nejhezčí restauraci ve městě si opravdu dopřejete. Vaše hodování prokládané velkými sklenicemi piva či limonády ovšem bude v ostrém kontrastu se skromnou útratou u okolních stolů. Účet, který vám možná přijde směšný, považují místní lidé za téměř nedostupný.
Průměrný člověk si zde na Ukrajině vydělá pár set hřiven za měsíc. Potvrzením této domněnky bude třeba údiv mladé servírky nad spropitným ve výši několika hřiven. Třeba mne se několikrát přeptala, zda jsem si opravdu jistý a nedal jsem jí příliš mnoho.
Na závěr vašeho pobytu v Užhorodu si najměte taxi a nechte se jen tak vozit ulicemi města. Povozte se širokými třídami města a naskytne se tak možnost poznat i části Užhorodu, které jste ještě nenavštívili. Opět se vám potvrdí, že Ukrajinské město není rozhodně ošklivé. Spousta zeleně okolo domů a v parcích je udržovaná a ulice jsou čisté. Silnice a chodníky, budou pravda trochu rozbité, ale celkově je znát jak se město pomalu rozvíjí.
Po desetiletích chátrání, hlavně díky nezájmu o investice ze strany Sovětského impéria, se zašlé budovy pomalu opravují, modernizují a staví se i úplně nové. Ukrajinci tím mají před sebou nelehký úkol, který možná bude trvat celá desetiletí. Posunout krásu svých měst na úroveň krásy vyzařující z jejich žen. Každý řidič taxíku vám totiž zajisté bude tvrdit, že ukrajinská děvčata jsou ta nejkrásnější na světě!

Ubytování

Pokud budete chtít zažít ubytování jako vystřižené z dob Sovětského Svazu nebo ve stylu ubytoven ROH z ČSSR sedmdesátých a osmdesátých let minulého století, doporučuji "gastínicu Vizýt". Hotel Vizit na ulici Sobraněckaja s třílůžkovým pokojem za 75 hřiven (v přepočtu okolo 10 euro) leží pár set metrů od hraničního přechodu. Pokud však nechcete každý den shánět taxi nebo si dopřát vcelku dlouhou pěší túru do centra Užhorodu, ubytujte se v některém s dražších hotelů, které jsou více, jak se říká, na ráně.

Doprava

Užhorod sice má své letiště, ovšem vzhledem ke vzdálenosti od Česka není třeba využívat letecké dopravy. Ani cestu vlakem moc nedoporučuji. Nejlepší dopravu nabízí autobusové spojení. Ovšem neplaťte zbytečně za přímou linku z Čech do Užhorodu. Tato jízdenka vyjde na několik tisíc korun. Pokud však pojedete nejprve z Prahy do Košic, poté z Košic do Michalovců, a teprve z Michalovců místní linkou přes hranice na Ukrajinu, vyjde vás cesta na necelou tisícikorunu.
Dle jízdního řádu odjíždí autobus z Michalovců do Užhorodu pouze čtyřikrát za den asi okolo šesté, v půl osmé, před devátou a po poledni. Podle slov jednoho z řidičů se střídá v zajištění dopravy slovenská strana s ukrajinskou. Spolehlivější však bude nastoupit do autobusu slovenského. Ukrajinský spoj totiž také někdy nedorazí vůbec.
A pokud budete chtít jet z Užhorodu dále na východ, nechte se zavést k hotelu Zakarpať. Před hotelem je stanoviště mikrobusů, tzv. maršrútek. Přesun maršrútkou do Mukačeva vyjde na 12 hřiven. Ani taxi není zase tak drahé, nabízená cena byla 65 hřiven. Směnný kurz okolo 7 : 1 vůči euru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Albert Albert | 19. března 2007 v 7:32 | Reagovat

Konečně bys trochu uspokojil redaktorku z rozhlasu. Doporučuješ pivo!!!! Ještě přidej, co sis dal v té nejlepší restauraci a máš vystaráno.

2 Mart Eslem Mart Eslem | 19. března 2007 v 8:48 | Reagovat

Dal jsem si nějakou rybu a k tomu americký brambor. To není natolik exotické, abych tím zdržoval, ne? Navíc sledovala celá restaurace, jak jíme. Asi se jim často nestává, že do podniku, kam místní chodí v kvádru a dopřávají si pivo ve dvoudecové sklence, přijde někde v bagančatem a s bodláky z hor a utratí tam za oběd jejich měsíční mzdu.

I taková dokáže být Ukrajina. Dál na Východ bych si to netroufl, ale pár set metrů od slovenských hranic, jsem již nemyslel na bezpečnost a pořádně jsme si dopřáli...

3 Pavel Pavel | Web | 26. února 2008 v 15:03 | Reagovat

Mam malou poznamku k podsouvane chudobe mistnich obyvatel. Jasne existuje zde vetší chudoba než v ČR na druhé straně podíl bohatých lidí a (jejich majetky) bude o dost větší než v Čechách nebo na Moravě. Ceny nemovitostí jsou srovnatelné z Prahou (při mnohem horší kvalitě) atd. Upozorňuji na to především proto, že ceny v některých restauracích nebo některých služeb pro turisty jsou až velmi nepříjemně vysoké a  může vás to hodně zaskočit. Není dobré podléhat iluzi, že vše je zde levné a dostupné a raději si ceny ověřujte dopředu.

4 Mart Eslem Mart Eslem | 27. února 2008 v 11:33 | Reagovat

Souhlasím s tebou. Od doby kdy jsem psal tento článek uběhlo již několik let. A při opětovné návštěvě Užhorodu jsem si všiml obrovského hospodářského rozmachu. Na Ukrajině jsou pohádkově bohatí a na druhé straně i ti, kteří nemají téměř co jíst. V tom se asi shodneme...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama