.............."Až se jednou, na úplném konci života, bude promítat film, nechť je na co se dívat!"

Pohlednice z Ushuaia

13. března 2007 v 13:46 | Mart Eslem |  Toulky světem
V Ohňové zemi na jihu Argentiny leží město, nazývané přístavem na konci světa. Ushuaia, hlavní středisko Argentinské části Ohňové země. Sídlo na břehu průlivu Canal de Beagle, je hlavně v posledních dvou desetiletích, rychle se rozvíjejícím městem, čítajícím necelých 50 tisíc obyvatel. Jedná se o nejjižnější město světa, pokud pomineme chilské Puerto Williams, které je spíše vesnicí nežli městem. Ushuaia byla založena v roce 1868 jako sídlo protestantské misie. V letech 1886 až 1947 se jednalo o argentinskou trestaneckou kolonii, ve které byli vězněni těžcí kriminálníci společně s politickými nepřáteli státu.
Pomyslným městským centrem je oblast okolo Avenida San Martín. Ulice nesoucí jméno největšího hrdiny argentinských dějin, nechybí snad v žádném městě druhé největší jihoamerické země. Kdo by si snad představoval, že v tak izolovaném místě, lidově řečeno chcípl pes, byl by příjemně překvapen, rušným centrem. Člověk se musí ulicí, lemované obchůdky se suvenýry, polárním oblečením a restauracemi či kavárnami, prodírat spletí pěších i automobilů. Co se architektury budov i atmosféry na ulicích týče, mohl bych město Ushuaia bez problémů přirovnat k lecjakému horskému středisku kdekoli v Evropě.
Vzduch v Ushuaia je opravdu úžasný, člověk si připadá málem jako někde v lázních či na horách. Na čistotě svěžího vzduchu se podílí i velmi častý a silný nárazový vítr. Naskýtá se tak možnost, vyzkoušet svrchníky z polárních výbav většiny návštěvníků města. Přístav na konci světa totiž slouží převážně pro krátké zastavení dobrodruhů ze všech koutů planety, na cestě dále na jih. Z Ushuaia každý den vyplouvá alespoň jedna loď dolů do Antarktidy.
Ovšem nejenom možnost cesty k bílému kontinentu láká turisty a cestovatele k návštěvě Ushuaia. Okolní příroda je úchvatná a pokud si vyšetříte pár dní pobytu navíc, nenechte si ujít procházku na ledovec Martial Glacier. Cesta začíná na západním konci Avenidy San Martín. Po klikaté cestě dojdete až ke sjezdovce na severozápadě od Ushuaia. Od vleku následuje další asi dvouhodinový pochod k ledovci. Odměnou vám bude nádherný výhled nejenom na město Ushuaia, ale i na kanál Beagle Channel, po kterém se plaví lodi podél břehů Ohňové země, aby se kousek jižněji u Hornova mysu vydaly napospas bouřlivým vodám Drakeova průlivu.
Budete-li mít dlouhou chvíli při čekání na váš ledoborec nebo naopak bude-li si chtít odpočinout po náročné pěší túře, poté neváhejte a zakončete stylově některý z dnů strávených na konci světa. Zajděte na večeři do velice moderní restaurace Punto Final, přímo na břehu moře, pár set metrů od přístavu.
Jedná se o jednoduchý přízemní ocelový skelet s prosklenými stěnami, uvnitř vybavený velice moderními sedadly v safari stylu a ocelovými stolky se skleněnými tabulemi. Nádhernou moderní atmosféru dodává restauraci bezpočet barevných světel, vkusně osvětlujících jednotlivé sloupy a trámy.
Jak vystižně konstatovali naši američtí přátelé, doprovázející mne a bratra na cestě do Antarktidy, za večeři v podobně vypadající restauraci v New Yorku, bychom se nedoplatili. Kdežto na jihu Argentiny jsme se v exkluzivním prostředí báječně a levně najedli.
Pobyt v Ushuaia poskytuje neobvyklou možnost setkávání lidí ze všech koutů světa. Málokde je taková koncentrace cestovatelů, jako právě v přístavu na konci světa. Ať již se nacházíte v restauraci nebo na pokoji některého z hostelů, stáváte se automaticky ingrediencí neopakovatelného mnohonárodnostního koktejlu. Já a můj bratr jsme sdíleli pokoj s partičkou mladíků z Izraele.
Chlapci ze Svaté země, trávili tehdy na cestách několik měsíců. Nejdéle z nich cestoval třiadvacetiletý tmavovlasý Erez, který putoval po jihoamerických zemích dlouhých sedm měsíců. A dle jeho slov, měl ještě další dva před sebou.
Po absolvování povinné vojenské služby, trvající v Izraeli tři roky, nastoupil na jeden rok do práce, aby si na cestu vydělal. Po návratu z toulačky, plánoval studium na vysoké škole s cílem v budoucnu pracovat u filmu a uplatnit se jako filmový režisér.
Popřáli jsme mu hodně štěstí a trochu mu i záviděli poměry v jeho rodné zemi, kde je umožněno i velice mladým lidem, vydělat si v tak krátké době na téměř roční putování po světě. A kdoví, třeba se jednou budeme s bratrem moci pochlubit, jak jsme se v přístavu na konci světa, setkali s budoucím nástupcem Stevena Spielberga či Federica Felliniho.

Ubytování

My osobně jsme byli ubytování v Los Cormoranes Albergue. Tento hostel se však nalézá zbytečně daleko od pobřeží a vede k němu velice strmá a prudká cesta. Mnohem lepší proto bude využít služeb populárního El Refugio del Mochilero na adrese 25 de Mayo číslo 241. Náklady za ubytování by neměli přesáhnout 10 euro na osobu. Na Avenida San Martín je nachází informační kancelář Dirección de Turismo, a tam lze získal i levné ubytování na privátu. V centrum města jsou i hotely, ovšem za zvýšený komfort zaplatíte i zvýšenou cenu.

Doprava

Do Ushuaia vedou tři cesty. Letecká, pozemní a lodní. Letiště Aeropuerto Internacional Malvinas Argentinas bude zajisté jedno z nejmenších na jakém se kdy na cestách ocitnete. Příletová hala stěží pojme dva dopravní pásy pro zavazadla. Za zhruba 200 euro létá denně spoj z Buenos Aires. Za zhruba poloviční cenu pořídíte spoj z chilského Punta Arenas.
Pozemní doprava nabízí cestu autobusem. Od Galería de Jardín na adrese 25 de Mayo číslo 50 odjíždí dvakrát denně autobus do Río Grande (asi 20 euro a 4 hodiny cesty). Z Río Grande pokračuje třikrát týdně spojení do chilského Punta Arenas (okolo 40 euro a 14 hodin cesty).
Lodí se do Ushuaia většinou dopravují turisté, kteří dále pokračují do Antarktidy. V přístavu se pouze doplňují zásoby a nastupují si pasažéři, kteří volili jiný způsob dopravy na konec světa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Albert Albert | 15. března 2007 v 13:06 | Reagovat

konečně jsem si mohl přečíst nový textík.... píšeš to dobře, jen co je pravda, le nepředpokládám, že se do Ushuaiy v nejbližší době podívám.. Neměl bys tam něco třeba z Pardubic, Teplic, Prahy, Plzně nebo Novýho Boru? To bych možná (i když i o tom pochybuju) využil. Ba ne, dělám si srandu, jen tak dál...

2 Mart Eslem Mart Eslem | 16. března 2007 v 11:37 | Reagovat

Nedavno mne napadlo, že bych mohl zkusit podobným stylem napsat pohlednici o Ústí. Jen tak z hecu se pokusit zmapovat i mé rodné město :-)

3 gata gata | 18. března 2007 v 13:04 | Reagovat

jé, Ohňová země - tak konečně jsem se dočkala :o)). a taky koukám, že sis vylepšil design stránek. dobrý. i když už to vypadalo, že si budu konečně moct otvírat tvůj blog ve firefoxu a zase nic. teď mi prozměnu nejdou rozklikávat odkazy. no neva, naštěstí mám i IE.

4 Mart Eslem Mart Eslem | 19. března 2007 v 8:43 | Reagovat

To víš, pamatoval jsem si na tvou prosbu a připravil tuto pohlednici speciálně s myšlenkami na tebe... :-D

Děkuji za chválu nových stránek, ale nebudu se chlubit cizím peřím. Nový design má na svědomí Albert, byl tak laskavý a ujal se toho, jelikož já si s tím až zase tak moc netykám...

Ale povedlo se mu to, že? Ještě musím změnit foto v záhlaví a dát tam nějaký snímek z cest. Tato fotka je z třídního srazu a až zas tak se sem nehodí...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama