.............."Až se jednou, na úplném konci života, bude promítat film, nechť je na co se dívat!"

Pohlednice z Kapského města

26. března 2007 v 13:11 | Mart Eslem |  Toulky světem
Metropole provincie Western Cape a druhé největší město Jihoafrické republiky. Necelých dvanáct hodin letu z londýnského letiště Heathrow. Stále na jih. A tam, na jihozápadním výběžku afrického kontinentu spatříte z okénka letadla nezapomenutelné město pod Stolovou horou - Kapské město. Jedna ze vstupních bran do Jižní Afriky, nazývané díky neuvěřitelně pestré skladbě obyvatelstva Rainbow nation (volně přeloženo jako Duhový národ).
Pokud si chcete pobyt v Kapském městě užít, vypněte si mobilní telefon. Služby mobilního operátora MTN a naprosto stejné časové pásmo jako u náš v Čechách, by vám hlavně ve všední dny nedopřálo příliš klidu.
Budete-li ubytováni v centru města, vydejte se pěšky do přístavu, a lodí z Nelson Mandela Gateway, si jeďte prohlédnout Robben Island, ostrov na kterém byl vězněn bývalý a doposud jediný jihoafrický prezident černé pleti jménem Madiba. Tak zní jméno muže v Evropě známého spíše jako Nelson Mandela. Výlet na jedenáct a půl kilometru vzdálený ostrov zabere kolem tří a půl hodiny. Kromě věznice je ostrov zajímavý i svou flórou a výskytem ledňáka obrovského. Návštěvníci se na ostrov mohou dostat trajektem, jakýmsi dvoupalubovým obrovským katamaránem, vybaveným na každé palubě i barem s občerstvením.
V blízkosti přístavu se nachází hrad Dobré naděje, stavba pyšnící se primátem nejstarší zděné budovy v Jižní Africe. Pevnost ve tvaru pětiúhelníku, obklopená vodním příkopem a upravenými zahradami, dodnes slouží vojenským účelům jako kasárna.
Od pevnosti se vydejte na jihozápad a projděte se po zhruba jeden kilometr dlouhé Government Avenue. Procházka po štěrkové cestě ve stínu dubů, v samém srdci Kapského města. Pouze výškové budovy, prosvítající mezi a nad okolními stromy, vám budou připomínat, že se nenacházíte v ráji, ale uprostřed pulsujícího velkoměsta. V okolí této rajské botanické zahrady se nachází hned několik kulturních institucí. Jen namátkou, Jihoafrická národní galerie a Jihoafrické či Židovské muzeum.
Poté co vyjdete z parku, třeba jako já s mým kamarádem Honzou na Queen Victoria Street, můžete prožít blízké setkání s přátelskými a zvědavými obyvateli města. Nás si vyhlédla asi pětatřicetiletá černoška opravdu kyprých tvarů a jelikož uviděla můj fotoaparát, nedala jinak, než že si musíme udělat společné foto. Nejdříve se vyfotila s Honzou, následně i se mnou, napsala nám svou adresu a začala vyprávět o sobě i o své zemi. Následně z nás vymámila i adresy naše. Velice sdílná slečna se jmenovala Moira a ráda se prý přátelí s lidmi z cizích zemí. Dokonce nás i pobízela abychom ukázali její vyfotografovanou podobiznu v Čechách a nebylo by prý špatné kdybychom jí tímto způsobem pomohli najít přítele, věkově v rozmezí mezi čtyřiceti až šedesáti lety. Dotyčný může být i o něco starší než šedesát, ovšem podmínkou je dobře vypadající zjev, pracovitost a dobrá kondice. I tato humorná příhoda obohatila příjemnou procházku Kapským městem.
Žádný v návštěvníků Kapského města by si neměl nechat ujít výlet na Stolovou horu. Pokud si nechcete dopřát pěší několikahodinový výstup, můžete se dopravit taxíkem či pronajatým mikrobusem k úpatí hory, odkud vám zbytek cesty zkrátí kabinová lanovka. Projížďka oválnou kabinou, jejíž podlaha se po celou dobu otáčí kolem své osy, aby každý měl alespoň chvíli možnost obdivovat překrásný výhled, trvá pouze pár minut. Ovšem rozhodně to není příjemných pět minut pro někoho, kdo trpí závratí a už vůbec ne ve velkém větru.
Odměnou za překonání strachu z lanovky bude každému úžasný pohled na Kapské město a přilehlé okolí. Skoro hodinu jsem "létal" po vrcholu Stolové hory, po obrovské, kameny a klečí poseté rovině, stále nacházejíc nové a nové příležitosti k fotografování. Ze vzdálenosti několika centimetrů jsem si dokonce i vyfotil damana kapského. Toto přerostlé, dohněda zbarvené morče, je ochotné za pamlsek "přetrpět" i pohlazení od kteréhokoli turisty.
Pokud nemáte zkušenosti s řízením třeba v Anglii a rozhodnete se pronajmout si v Kapském městě automobil, zcela jistě se proplétaní ulicemi města změní ve vaše veliké africké dobrodružství za volantem. Na parkovišti pod Stolovou horou jsem se chopil řízení a přes mírné obtíže s řazením rychlostním stupňů, kdy jsem na několika křižovatkách místo rozjezdu vpřed málem naboural auta stojící za mnou, se mi podařilo v pořádku dojet až do naší ubytovny.
Jízda vlevo překvapivě nebyla tak strašná, jak jsem se obával a pokud se sžijete s převodovkou jihoafrického automobilu, bude to myslím naprosto v pohodě. Řadit se vám bude zpočátku opravdu ztěžka, budete tam muset jednotlivé rychlostní stupně doslova natlačit. Málokterý z Evropanů je zvyklý řadit levou rukou, a proto se připravte, že si po prvním dnu za volantem v levém jízdním pruhu, budete možná muset před spaním ledovat rameno.
Večer po setmění doporučuji zaskočit opět do přístavu. V oblasti okolo Victoria&Alfred Waterfront si dopřejte večeři v jedná z restaurací přímo na břehu Atlantiku. Dobré jídlo navrhuji zapít lahví výborného Kupferbergerského bílého vína. Po dobrém jídle a pití přeji všem, aby se potemnělými uličkami Kapského města vrátili bez úhony do svých hotelů či ubytoven.

Ubytování

Byli jsme ubytováni v levné turistické ubytovně s názvem Big Blue Backpackers. Na opravdu spartánsky zařízených pokojích bylo jedno letiště, jedna dřevěná palanda, lednička a malá televize. Na pokojích byla i koupelna. To vše za 140 randů. Ubytovna leží na Vesperdene Road 7, v části města zvané Green Point. Do centra se dá dojím bez problémů i pěšky. Při směnném kurzu okolo tří korun za jeden jihoafrický rand si náročnější cestovatelé mohou dopřát i některý z hotelů v centru. Ceny za dvoulůžkové pokoje se pohybují od 200 do 400 randů.
Doprava
Většina zahraničních turistů přijíždí do Kapského města letadlem. Cape Town International Airport je velice frekventované letiště. Kromě spousty mezinárodních linek nabízí spojení i s dalšími jihoafrickými městy jako Johannesburg, East London, Durban a dalšími.
Dálkové autobusové linky, stejně jako vlaky odjíždějí od Hlavního nádraží, ležícího v centru města v severním sousedství hradu Dobré Naděje. Za průměrnou cenu okolo 150 randů seženete autobus do většiny jihoafrickým měst, ale třeba i do sousední Namibie.
Stejně pestrá je i nabídka vlakových spojů. Nade všemi vyčnívá superluxusní spoj zvaný Blue Train. Něco jako bájný Orient Expres na trase Kapské Město - Johannesburg. Vlaková doprava je však tradičně o něco dražší nežli autobusové spoje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Albert Albert | 26. března 2007 v 16:09 | Reagovat

Tak tady jsi kyprou černošku vyfotil, ale zas to není to, co bych očekával... vůbec, nenapadlo tě, udělat takový výcuc z destinací, které jsi navštívil a podat referát o místních domorodkách? Něco v tomhle stylu http://putna.czweb.org/noviny.doc

2 Mart Eslem Mart Eslem | 27. března 2007 v 8:55 | Reagovat

Je to super, okálnické noviny povstaly z popela zapomnění? Doufám, že to čtenáři nebudou brát vážně, hlavně eventuální čtenářky u mě doma... :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama