.............."Až se jednou, na úplném konci života, bude promítat film, nechť je na co se dívat!"

Nebezpečí v moři v jiné potvory

11. března 2007 v 10:53 | Mart Eslem |  Toulky světem
Na podzim roku 2003 jsem bych se svým kumpánem Richardem na cestách po jižní Americe a jihovýchodním Karibiku. Jednoho slunného odpoledne jsme si dopřáli chvilku lenošení na pláži ostrova Tobago. Celý den tehdy probíhal v ospalém tempu a spoustu času jsme strávili povídáním.
Já vzpomínal na koupání v mrtvém moři při své cestě do Svaté země v prosinci 1999. Tehdy jsem se po slané koupeli osprchoval ve sladkovodní umývárně, ovšem zapomněl si vypláchnout uši. Nádherný prožitek z lenošení na hladině léčivé slané vody, na které se dalo ležet jako na pohovce, se změnil v utrpení. Celou noc jsem tehdy nespal bolestí způsobenou agresivní solí rozežírající vnitřek mých uší. Až do úsvitu jsem si uši proplachoval peroxidem vodíku. Na břehu Rudého moře, kde jsme nocovali jsem usnul totálně vyčerpán až k ránu.
Richard se také rozpovídal. Sedmnáct let strávených v Austrálii, kam emigroval před bolševickým režimem, se nezapomíná. Jako téma zvolil zdraví či životu nebezpečné živočichy. Hadi, klokani, divoká prasata a krokodýli. Tyto hrozby jsme jen rychle přešli.
Rozpovídal se o pavoucích, kteří dokážou usmrtit celou rodinu. Existuje určitý druh pavouka, žijící v rodinných párech. Obě pohlaví jsou smrtelně jedovatá. Když se hubí, musí se zabít oba dva. Trpí totiž vzájemnou fixací a z té vyplývající pomstychtivostí. Pokud zabijete jen jednoho z páru, ten druhý si nedá pokoj, dokud nepokouše celou rodinu, v jejímž obydlí žije. A takové kousnutí většinou končívá smrtí. Milý pavouček se jmenuje Fannel Web.
Další dvě potvory se skrývají v mořských hlubinách. Medúzy Marine Stinger s namodralými, téměř neviditelnými, ovšem smrtícími chapadly. Pokud se člověk dostane do jejich osidel, raději si přeje okamžitě zemřít. Tak hrozná je bolest, kterou chapadla způsobují. Jejich dotyk se dá přežít pouze nedojde-li k požahání celého těla. Zasažení celé tělesné schránky končívá strašlivou smrtí.
Chapadla vypouští jakousi kyselinu, která rozežírá tkáň. Jedno obtočení stehenní kosti vypadá jako kdyby se maso kolem ní okrájelo zaživa nožem. A také to tak bolí, možná i více. I při zasažení jedné části těla si většinou postižený přeje raději zemřít než snášet bolest poleptané rány a následné zdlouhavé hojení.
A po medúzách přednáška o nebezpečích plynoucích z přírody, byla zakončena žraloky. Velký bílý a lidožravý postrach moří.
Rodinka si vyjela svou vlastní jachtou na ryby. Manžel házel do vody návnady a vylil i trochu krve, aby přilákal své oběti. Upozornil manželku i děti, aby v žádném případě neskákali do vody. Návnada bude jistě lákat i žraloky. Manželka však, jak již to někdy u žen bývá, nevěnovala manželovým slovům pozornost a když jí bylo příliš horko, jednoduše skočila z lodi do vody, aby se osvěžila.
Pekelné to však bylo osvěžení! Děti a manžel na ní okamžitě jako u vytržení řvali, aby ihned vylezla zpět na palubu. Přes hluk mořských vln však volání nerozuměla, a proto volala zpět, aby jí to zopakovali. Přitom v poklidu šlapala vodu…
Náhle se z hlubin vynořili obrovské čelisti a žralok milou paní pod úrovní pasu jednoduše přepůlil. Rodina sledovala, jak se torzo manželky a matky zhouplo ve vlnách, přetočilo se hlavou do vody a z vynořivších se pahýlů nohou do dáli stříkala krev z přeťatých tepen. Manžel se horečnatě snažil zmrzačené ženě pomoci z vody, když se hladina otevřela podruhé a tělo zmizelo navždy.
Člověk musí být na cestách velice opatrný, zvláště v končinách, kde podobná nebezpečí číhají. Já jsem však více než opatrný, vždyť jsem se bál i obyčejného švába. Měl jsem totiž strach, že by mohl být jedovatý nebo masožravý.
Naštěstí nejsme v Austrálii, kde smrtelně nebezpečných tvorů snad žije nejvíce. Zmíněný pomstychtivý pavouk žije na jediném místě na světě. V oblasti australského Sydney a pouze v lidských obydlích. To jsem měl vědět před mou návštěvou Austrálie! Během Olympiády v Sydney, kterou jsem navštívil jako divák, bych býval oka nezamhouřil!
Zlatá česká kotlina, kde žádné podobné potvory nemáme. Čechy krásné, Čechy mé. Zemský ráj to nejen na pohled…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 gata gata | 11. března 2007 v 20:54 | Reagovat

Jen jestli nás trochu netaháš za nos...........:oD

2 Albert Albert | 12. března 2007 v 10:26 | Reagovat

pavoučí zabijáckej pár mě dostal. Jestli Richard nekecá, tak je to fakt vtipný.

3 Mart Eslem Mart Eslem | 12. března 2007 v 13:44 | Reagovat

Ríša je dobrej vypravěč a každý správný vypravěč si někdy rád trochu přidá, aby jeho historky měly šmrnc. To není nic proti ničemu. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama