.............."Až se jednou, na úplném konci života, bude promítat film, nechť je na co se dívat!"

Pohlednice z Kišiněva

22. ledna 2007 v 13:59 | Mart Eslem |  Toulky světem
Třičtvrtěmiliónová metropole Moldavské republiky. Ve hlavním městě žije šestina všech obyvatel této bývalé sovětské republiky. Město, jehož centrum může chvílemi nabídnout pocit procházky po západoevropské metropoli. O pár ulic dál se však rázem ocitnete na venkově.
Můžete se ubytovat v moderním hotelu nebo si pronajmout byt, ve kterém se váš nocleh stane exkurzí do minulosti. Něco podobného se stalo i mne a mým dvěma kumpánům Pavlovi a Milanovi.
Rohový devítipatrový činžák na bulváru Stefan cel Mare zasahující zčásti i do ulice Ciuflea nám posloužil po tři noci. Vchod 3 s číselným kódovým zámkem na železných dveřích. Další železné dveře u bytu 266 ve druhém patře. Chodba jak v mnoho let opuštěném domě. A za dveřmi ze železa dveře další. Tentokrát dřevěné.
Za těmito již pouze přivřenými a nezamčenými dveřmi nás čekal další zážitek. Zážitek z návštěvy šedesátých let. Dveře do minulosti. Do období mládí nebo ještě lépe dětství našich rodičů. V dvoupokojovém bytě s kuchyní, sociálním příslušenstvím a dvěma lodžiemi jsme měli pocit jak uprostřed filmu z let budování socialismu. Tapety, kuchyňská linka, nábytek i koberce jak vystřižené z oblíbené filmové komedie "Pelíšky".
Jak Milan vtipně a trefně poznamenal, chyběl pouze plakát Gagarinova bratra. Okamžitě by se zde mohl točit druhý díl komedie s plejádou vynikajících herců.
První se nám vybavila scénka z filmu, pojednávající o medvědu kodiakovi.
"Udělej znáčku!"
"A čím asi?"
"Drápem né, ty vole!"
Strop by bohužel nebyl dostatečně vysoký, aby dovolil pánům Donutilovi a Polívkovi excelovat v rolích bratrů Šebků.
Jediným znakem 21. století tak zůstával pouze telefon a televizní přijímač z USA na kterém běželi i takové programy jako Eurosport nebo italské Rai uno.
Kišiněv nabízí mnoho zajímavostí. Většina z nich obemyká široký bulvár Stefan cel Mare.
Je libo zakusit atmosféru tržiště s již lehkým nádechem orientu? Žádný problém, pokud přijedete do města autobusem, nachází se rozlehlé tržiště přímo v sousedství autobusového nádraží.
Vydejte se pěšky po bulváru směrem na severozápad. Vyberte si z mnoho barů či restaurací jejichž předzahrádky malebně zastiňuje vysoké stromořadí po obou stranách pulsující hlavní tepny Kišiněva. Jako symbol globalizace nad nimi bude čnít provozovna u McDonald´s.
Kousek dále se dostanete na rozlehlé prostranství lemované parkem Parcul Catedralei s ortodoxní katedrálou uprostřed. Na širokém asfaltovém náměstí před vládní budovou, bývalým sídlem nejvyššího sovětu socialistické republiky, v dobách nedávno minulých zajisté probíhali komunistickým režimem oblíbené vojenské přehlídky.
Parky jsou zajisté ozdobou Kišiněva. Vyhledávaným místem odpočinu obyvatel Kišiněva je upravený Parcul Stefan cel Mare. Místo vyhledávané hlavně mládeží nese jméno středověkého prince, národního hrdiny předsovětské minulosti Moldavska. Princ byl současníkem mediálně známějšího prince Vlada Tepese proslavivšího se po celém světě jako krvežíznivý hrabě Dracula.
Přeběhněte křižovatku u jihovýchodního rohu zmíněného parku a vstupte do ulice lemující celou severozápadní část sousedícího Parcul Catedralei. Naleznete zde nádherný květinový trh. Suverénně nejvoňavější místo moldavské metropole nabízí pestrobarevné květy nepřetržitě čtyřiadvacet hodin denně. Velice vhodný tip, jak potěšit své drahé polovičky při návštěvě Kišiněva.
Až se budete vracet zpět do pronajatého "Pelíšku", pamatujte na zapeklitost kódového zámku u vchodových dveří do domu. Po zadání kódu se nic neděje. Žádný zvuk, žádné cvaknutí, prostě nic. Čísla kódu se musí zmáčknout najednou a podržet. Mechanický zámek se poté bez problémů otevře…

Ubytování

Vyzkoušeli jsme hotel Meridian v sousedství centrální tržnice a autobusového nádraží. Na adrese Tighina 42. Ubytování nebylo špatné ovšem doporučil bych pronájem bytu. Tento druh ubytování nabízí agentura Adresa na bulváru Negruzzi 1. Navazuje na jihovýchodě na bulvár Stefan cel Mare ve směru k vlakovému nádraží.
Malé doporučení - nikdy si nezapomeňte potvrzení o ubytování, předejdete tak mnoho nepříjemnostem hlavně s místní policií, která všechny dokumenty ráda a často kontroluje.

Doprava

Leteckých spojů na Kišiněvské letiště je ze západní Evropy velice málo. Do Kišiněva existuje údajně letecké spojení pouze z Berlína či Paříže. Mnohem více možností je po zemi.
Vlakové spojení je možné z Bukurešti nebo z Moskvy. Vlak jsme využili při zpáteční cestě přes Rumunsko a bez problémů.
Z Ukrajiny jsme do Kišiněva dorazili autobusem. Přímou linkou z Ukrajinského Černivci. Zajisté existuje i přímá autobusová linka z Čech do Kišiněva. Bude však zbytečně drahá. Cenově mnohem výhodnější je využití meziměstských linek a to nejenom na území Ukrajiny, ale i v Čechách a na Slovensku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Albert Albert | 24. ledna 2007 v 11:05 | Reagovat

mohl jsi nám trochu víc přiblížit ty rozdíly mezi moderním a tím starým Kišiněvem, myslím tím fotky. Jinak dobrý, jako vždy... Jo, už jsem to sice psal na spolužácích, ale kdybys tam už nechodil, tak přeju pěkné narozeniny.

2 Mart Eslem Mart Eslem | 24. ledna 2007 v 11:17 | Reagovat

NEboj, také se tam dívám. Každopádně děkuji za přání. Všiml sis? Přijel jsem dnes i na tom bílém koni. Místo svátku jsem to nechal až na ty narozeniny...

3 Albert Albert | 24. ledna 2007 v 12:26 | Reagovat

tak to sis mohl nechat od cesty... myslel jsem, že tu bude za týden jaro.

4 Mart Eslem Mart Eslem | 25. ledna 2007 v 9:20 | Reagovat

Taky jsem nasral sám sebe! :-D

K narozeninám jsem si za odměnu odházel sníh na úseku asi dvou set metrů. Skvělá večerní rozcvička...

5 Milan Doleček Milan Doleček | E-mail | 26. února 2007 v 17:31 | Reagovat

To si děláš prdel s tou fotkou ne tak čus

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama