.............."Až se jednou, na úplném konci života, bude promítat film, nechť je na co se dívat!"

Pohlednice z Durbanu

30. ledna 2007 v 14:04 | Mart Eslem |  Toulky světem
Durban, třímiliónová kosmopolitní metropole na pobřeží provincie KwaZulu-Natal. Východně od Dračích hor leží třetí největší město Jihoafrické republiky. Na břehu Indického oceánu se nachází největší námořní přístav celého afrického kontinentu.
Port Natal (portugalsky "Vánoční přístav") získal své původní jméno díky mořeplavci Vascovi da Gama, který zakotvil jako první Evropan na pobřeží přesně o Vánocích roku 1497. Po staletí útočiště pirátů, trosečníků, dobrodruhů a obchodníků s otroky získalo své současné jméno až v roce 1835 a sice po britském guvernérovi provincie Kapsko, Siru Benjaminu D´Urbanovi.
Durban je populárním přímořským letoviskem. Ročně navštíví město okolo dvou milionů turistů. Zdejší tzv. severní pláž je vyhledávaným útočištěm surfařů. Na plážích jsou veliké modrožluté cedule varující a upozorňující na zákaz nočního koupání. Každoročně jsou totiž v okolí Durbanu odchyceny desítky žraloků. Stovky sítí chrání pláže před těmito mořskými predátory. I přesto jsou pláže několik dní v roce zcela uzavřeny, jelikož veliké množství žraloků sítě ucpává a ty se začnou následně trhat. Nápisy, informující o zákazu plavání tedy nelze podceňovat.
Se žralokem a rovnou s tím nejnebezpečnějším je spojena jedna z nejbizarnějších atrakcí Durbanu. Snad každá cestovní či informační agentura ve městě nabízí potápění tváří v tvář bílému žralokovi. Kdo chce zažít opravdový adrenalin, může se za poplatek nechat zavřít do železné klece. Pod hladinou Indického oceánu dochází k blízkému setkání se žralokem lidožravým. Atrakce jen pro ty opravdu otrlé!
Ve městě žije silná několikasettisícová komunita Indů. Spolu se směsicí bělochů a Zuluů tato skutečnost dodává Durbanu velice kosmopolitní nádech. Jelikož zde člověk Indy potkává na každém rohu, jistě nemůže být překvapen, když se dozví, jak zde strávil s přestávkami více než dvacet let slavný bojovník za nezávislost Indie - Móhándás Karamčand Gándhí. Do Durbanu přišel po studiích v Anglii jako mladý právník na konci devatenáctého století. Zažil zde však díky svému původu spoustu pokořování, a proto není divu, když právě zde stvořil svou filosofii nenásilného odporu a vedl masové protestní akce proti diskriminačním zákonům.
K velkým atrakcím při návštěvě města patří Victoria Street Market. V Indické čtvrti nasajete tu pravou atmosféru indického tržiště s příchutí východu a to i přestože původní indická tržnice vyhořela v roce 1973. Vaše oblečení provoní exotické koření a můžete zde obdivovat hinduistické náboženské obrázky či vyřezávané korály.
Nenechte si ujít procházku po pobřežním bulváru neobtěžováni rušnou dopravou moderního velkoměsta. Promenáda lemovaná luxusními hotely a moderními restauracemi vás nakazí tou pravou prázdninovou atmosférou. Posaďte se po setmění na terasu restaurace The Deck a dopřejte si malé občerstvení. Nebo zavítejte do restaurace Joe Kool´s, která se pyšní sloganem "Undeniably the world´s worst restaurant" (nepopiratelně ta nejhorší restaurace na světě) a relaxujte pohledem na vlny Indického oceánu či na desítky lodí kotvících v dáli na obzoru.
Na pobřeží rozhodně nepřehlédnete mořské akvárium Sea World. Velkého bílého žraloka tam sice nechovají, ovšem krmení žraloků i zde patří k návštěvnicky nejvyhledávanějším atrakcím. Velice populární se ji vystoupení inteligentních mořských savců v delfináriu.
A pokud budete ze žraloků příliš rozrušeni, můžete zklidnit své nervy v botanické zahradě na Sydenham Road nebo v jiném z mnoha parků, na které je Durban právem hrdý.
Nezapomeňte, že v Durbanu, stejně jako v celé Jižní Africe jezdí automobily vlevo. Podél dálnic Jihoafrické republiky si zajisté všimnete bezpečnostních cedulí určených pro řidiče. Hesla jako "Dojeď živý", "Neblázni a nespěchej" či "rychlost zabíjí" mají zřejmě předejít dopravním nehodám.
A jelikož chvíli trvá nežli našinec uvykne rozhlížení se na opačnou stranu při přecházení silnice, může se lehce stát, že jízda vlevo vás zaskočí třeba i ve směnárně First National Bank. K bankovním přepážkách jsem se dostával po jezdících eskalátorech a samozřejmě jsem se vrhl na ten vpravo. Jaké bylo překvapení, když ten pravý jezdil směrem dolů. Chvíli mi trvalo nežli jsem pochopil, že i jezdící schody jsou umístněny v opačném gardu a mohl jsem si v klidu zakoupit jihoafrické randy…

Ubytování

Ceny nejdražších hotelů v Durbanu se mohou vyšplhat až za hranici 1000 jihoafrických randů. Na opačném pólu se nachází např. Banana Backpackers s 50 randy za lůžko. Já osobně byl ubytován v hotelu Bayside. Nepamatuji se již přesně, ale nacházel se někde na West Street. Určitě jej mohu doporučit. Přesnou cenu již nevím, ale vzhledem ke kurzu zhruba tři české koruny za jeden rand to rozhodně nebylo předražené.
Snažte se v Jižní Africe sehnat malou brožurku formátu A5 s názvem Coast to Coast. Rázem budete mít přehled o tom nejlevnějším ubytování v celé Jihoafrické republice. Nebo zkuste hledat na www.coastingafrica.com

Doprava

Durbanské mezinárodní letiště, dříve známé jako Louis Botha, leží asi 15km jižně od města. Zprostředkovává letecké spojení se všemi důležitými městy. Hlavně tedy s Johannesburgem (v Jižní Africe zkracováno na Jo´burg) a Kapským městem. Z letišť těchto metropolí již nic nebrání přesunům mezinárodním.
Obrovské durbanské hlavní vlakové nádraží leží na Umgeni Road. Každý den vyjíždí vlak Trans Natal na trase Durban-Jo´burg (180 randů za jízdenku v první třídě) a jednou týdně rychlík Trans Oranje na trase Durban-Kapské město (470 randů za cestu první třídou). Za 152 randů se dvakrát týdně lze přepravit do hlavního města sousedního Mosambiku, Maputa.
Ze zadní části vlakového nádraží vyjíždějí i dálkové autobusy do všech částí Jihoafrické republiky. Do Kapského města se dostanete za 340 randů a do Jo´burgu za 145 randů. Do Maputa v Mosambiku stojí jízdenka 160 randů.
Po celé Jihoafrické republice funguje síť půjčoven automobilů. Pokud se do Jižní Afriky vydáte v početnější skupině, rozhodně stojí za zvážení i tento způsob dopravy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Albert Albert | 30. ledna 2007 v 18:53 | Reagovat

Čekal jsem info o bezprostředním zážitku se žraloky. Neříkej, žes odmítl ponor v kleci...

2 Mart Eslem Mart Eslem | 31. ledna 2007 v 10:57 | Reagovat

Já se neumím potápět s výstrojí. Ani šnorchlování mi nejde. Neumím pod vodou dýchat pouze pusou, když nemám zacpaný nos a mlží se mi brýle. Na druhou stranu mám ze  žraloků respekt. Budou tam dva, jeden narazí do klece, aby tě přihrál kámošovi a ten ti ucvakne ruku. A budeš za úplnýho pitomce...

3 Mart Eslem Mart Eslem | 31. ledna 2007 v 11:00 | Reagovat

Jenom během mého dvoutýdenního pobytu v Austrálii zabyl velkej bílej dva lidi. Když ho někdy potkám v nějaké jiné situaci, tak se mu budu muset postavit a nenechám se jen tak sežrat, ale sám mu do chřtánu nepolezu...

4 Albert Albert | 31. ledna 2007 v 11:47 | Reagovat

tak to je asi rozumná úvaha, to jo... musíš se zachovat jako ten pán, co se nedávno zachárnil... píchnout ho prstem do oka nebo kopnout do koulí.

5 Mart Eslem Mart Eslem | 31. ledna 2007 v 15:04 | Reagovat

Nejlepší je nelézt k němu do vody. Tam jsou z hlediska člověka hodně špatně rozdaný karty se kterejme se dá hrát...

6 wjwyands wjwyands | E-mail | Web | 4. června 2009 v 10:49 | Reagovat

MRS03L  <a href="http://virzuktqsvyx.com/">virzuktqsvyx</a>, [url=http://kfuzqxxfhirj.com/]kfuzqxxfhirj[/url], [link=http://viwqwxfnhbyw.com/]viwqwxfnhbyw[/link], http://ogkrtpdvgfwx.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama