.............."Až se jednou, na úplném konci života, bude promítat film, nechť je na co se dívat!"

Pohlednice z Buenos Aires

15. ledna 2007 v 13:31 | Mart Eslem |  Toulky světem
Metropole Argentiny bývá nazývána Paříží jižní polokoule a toto přirovnání jí více nežli sluší. Pokud chce někdo poprvé navštívit Jižní Ameriku a nehodlá hned napoprvé skočit rovnýma nohama do amazonské džungle, nemůže udělat chybu, když za první zastávku své cesty zvolí Buenos Aires. Přiznám se, že hlavní a největší město Argentiny je mou srdeční záležitostí. Pokud bych si musel vybírat náhradní domov ani na chvíli bych nezaváhal.
Architektura městských budov, tváře lidí v pouličním davu i příjemné klimatické podmínky. To vše připomíná spíše evropské velkoměsto nežli jedno z největších jihoamerických středisek. Ne náhodou vedla v minulosti spousta imigračních vln ze staré dobré Evropy právě ke břehu La Platy, širokého nálevkovitého ústí do Atlantiku na soutoku řek Paraná a Uruguay.
Možná ani celý život by nestačil, abyste se Buenos Aires dostatečně nabažili. Pulsující kosmopole má stále co nabídnout.
Je libo výborný argentinský steak? Pro gurmány doporučuji tzv. parillas (steaková restaurace) a budete se olizovat i za ušima! Město je těmito steakovými restauracemi doslova zaplaveno.
A po dobrém jídle trocha pohybu? Nebojte, nevyženu vás do žádného fitcentra. Buenos Aires je světovou metropolí tanga. Tento vášnivý tanec si nejlépe užijete v městské části zvané San Telmo. Máte možnost zajít přímo do tančírny nebo jej sledovat přímo na ulici na Plaza Dorrego. Tango vymysleli muži. Osamělí přistěhovalci, kterým se stískalo po svých manželkách či přítelkyním zanechaných ve vzdálené vlasti. Na konci devatenáctého století jej tancoval muž s mužem, právě aby dal najevo svůj stesk po něžném pohlaví. Teprve později jej začali tančit s místními prostitutkami. Takto bizarně vznikl jeden z nejelegantnějších latinsko-amerických tanců.
Pokud je pro vás tanec příliš divokou záležitostí, nabízí se jako varianta návštěva divadla. Teatro Colón, jakási La Scala jižní hemisféry. Operní budova byla slavnostně otevřena roku 1908 uvedením Verdiho Aidy. Ohromující jeviště pro 2500 sedících a 1500 stojících diváků. Jedno z nejslavnějších operních scén světa zaměstnává jen ve svém vlastním orchestru, sboru a baletním uskupení, více než 400 umělců.
I pro sportovní nadšence má Buenos Aires širokou nabídku. Pokud nejste zrovna příznivci pola (jakýsi golf na koních) určitě nepohrdnete fotbalovou podívanou. V obou sportech patří Argentinci ke světové elitě. Polo má v Argentině více nežli stoletou tradici a pravidelný národní šampionát vrcholí každoročně na hřištích v městské části Palermo. Pokud vás tento ve střední Evropě téměř neznámý sport nezaujme, můžete jako náhradní řešení zvolit návštěvu zoologické zahrady, ležící též v této příjemné části města. Vchod do zahrady je přímo na Plaza Italia.
A vraťme se k fotbalu. Buenos Aires je městem mnoha fotbalových klubů. V zemi mistrů světa z let 1978 a 1986 je fotbal nesmírně populární. Téměř třetinu prvoligových klubů tvoří družstva právě z Buenos Aires. Jen namátkou ta nejslavnější, nesmiřitelní rivalové River Plate a Boca Juniors. V dresu druhého jmenovaného zářila v sedmdesátých letech dvacátého století kontroverzní hvězda "božského" Diega Maradony.
Návštěva fotbalového utkání bude jistě nezapomenutelným zážitkem a to ať již navštívíte "El Monumental" kde sídlí milionářští River Plate nebo "La Bombonera" kde hrají své domácí zápasy Boca Juniors. Přítomnost v hledišti je však pouze pro silné nátury, jelikož místní fanoušci jsou až ďábelsky temperamentní.
Je toho obrovská spousta, co může Buenos Aires svým obyvatelům, ale hlavně návštěvníkům z celého světa, nabídnout. Dalo by se tím popsal tisíce stran. A proto vzhůru do města slavné "Evity" Peronové, nebudete jím rozhodně zklamáni. Za to dávám ruku do ohně!

Ubytování

Buenos Aires nabízí ubytování na výborné úrovni i za příznivou cenu. Není třeba se vyhýbat centru z důvodu šetření. Tip pro náročnější je hotel Cambremon na adrese Suipacha číslo 30. Čtyřhvězdičkový hotel s dvoulůžkovým pokojem okolo 50 USD.
Pro tzv. baťůžkáře bude vhodnější třeba ubytovna El Hostal de San Telmo s lůžkem okolo 10 USD na osobu.

Doprava

Buenos Aires má dvě letiště. Mezinárodní "Aeropuerto International Ministro Pistarini, známější pod názvem Ezeiza, leží asi 45 minut cesty autobusem od města. Většina vnitrostátních letů či letů do sousedních zemí se uskutečňuje z "Aeroparque Jorge Newbery, které leží na břehu La Platy v městské části Palermo.
Hlavní autobusové nádraží "Retiro bus station" se nachází v sousedství vlakového nádraží "Estación Retiro". Nádraží se nachází na severozápadě od Plaza Fuerza Aérea Argentina na Avenida Ramos Mejía. Lze zde zakoupit jízdenky prakticky do všech destinací po Argentině, ale i sehnat spojení do Uruguaye, Paraguaye, Chile a Brazílie.
Mezinárodní vlakové spojení v Argentině prakticky neexistuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Albert Albert | 15. ledna 2007 v 14:15 | Reagovat

Marte, nevím, jak tomu rozumět. Ta pohlednice je aktuální, čili jsi právě teď v Jižní Americe? Vzhledem k tomu, že jsi celý den ICQ on-line, tak si to nemyslím, ale člověk nikdy neví... v každém případě je vidět, že je to tvá srdeční záležitost, když ses rozhodl vrátít se k ní po prvním úspěšném vydání tady na tvém blogu...

2 gata gata | 15. ledna 2007 v 18:50 | Reagovat

Teda na to, žes tam byl jenom jeden den jsi z toho vážně vytěžil maximum. A tuším, že brzy ještě přihodíš pokračováníčko. Ale pořád netrpělivě čekám, až vyšťouráš něco o Ohňové zemi, jak si slíbil a furt nic. No to je teda šlendrián... Nezlob nebo na tebe pošlu Jirku se Standou ):o

3 Mart Eslem Mart Eslem | 15. ledna 2007 v 21:49 | Reagovat

To víš nemohu plétvat. Na  blogu jsou články o cestování, které jsem už někde publikoval. Tento o Buenos Aires mi vyšel právě minulou sobotu. Pohlednice z nějakého města by měla vycházet každou sobotu ve víkendové příloze Deníků Bohemia resp. Ústeckého deníku. Své zážitky a know how rozpouštím postupně.

O Ohňové zemi jako takové nemám asi nic moc zajímavého. Pouze jsme přespali v nejjižnějším městě planety v přístavu na konci světa, v malebné Ushuaie.

Dříve bych chtěl splnit slib s Nikolou Šuhajem nebožtíkem...

4 Albert Albert | 15. ledna 2007 v 21:50 | Reagovat

jo, souhlas, na Oheň tu taky čekám. A taky na tvé další eseje, či úvahy, u kterých vždy propukne bouřlivá diskuse

5 Mart Eslem Mart Eslem | 15. ledna 2007 v 21:54 | Reagovat

Nyní se připravuji na natáčení dalšího pořadu v rádiu. Tentokrát o Francouzské Guyaně. Příští týden je natáčení. Dám vám vědět, kdy to půjde do éteru. Následně samozřejmě umístím odkaz i na tento blog. Držte mi palce...

6 Albert Albert | 16. ledna 2007 v 7:39 | Reagovat

Palce samozřejmě držíme, koukej si připravit hodně veselých historek z natáčení

7 gata gata | 16. ledna 2007 v 22:17 | Reagovat

Á, výborný nápad, Alberte. Já jsem taky pro veselé historky z natáčení

8 vcelka vcelka | 4. prosince 2007 v 16:48 | Reagovat

nejde to zkopírovat...tak si to strč do prdele

9 Mart Eslem Mart Eslem | 5. prosince 2007 v 16:34 | Reagovat

Na to mám B.A. příliš rád..., ale děkuji za upřímnost!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama