.............."Až se jednou, na úplném konci života, bude promítat film, nechť je na co se dívat!"

Proč ta zloba?

27. listopadu 2006 v 19:47 | Mart Eslem |  K zamyšlení
Sedíme v autě. Já, má dcera a její kamarádka. Je krásný slunečný den a jedeme si jej užít na písková hřiště v těsném sousedství veřejného koupaliště. Skoro krokem projíždíme po širokém chodníku nechodníku či spíše úzké silnici nesilnici. Z otevřených okýnek nás olizují proudy teplého vzduchu.
Náhle naši jízdu zbrzdí zástup spoře oděných lidí, otráveně čekajících před vchodem do koupaliště. Netroubím, jak by to udělala většina dnešní dobou vystresovaných řidičů. Zdržuji se i jakýchkoli hlasitých komentářů. Prostě jen tak čekám, až se dav rozestoupí a já budu moci pokračovat v jízdě. Lidé neochotně, ba co víc, až vztekle vytváří volný prostor k projetí našeho automobilu. Co je tak žere? Proč jsou plni zloby na cestě k odpočinku? Na očích jim vidím, že by do automobilu nejraději kopali. Naštěstí je to jen Škoda Fabia. Nedej bože, abych se snažil projet v Mercedesu nebo BMW, to by mi naschvál neustoupili a kdyby mohli objeli by mi auto korunou nebo klíčem. Jako správní Češi. Protože v Česku není davu nic protivnějšího nežli úspěch někoho z onoho davu vybočujícího.
Míjíme dav a projíždíme vedle mdle šlapajícího cyklisty. Posílá nás někam sprškou vulgarismů a přidává poznámku, že sem auta nesmí. Pohodová odpočinková vyjížďka, se málem mění v boj s infarktem. Jako správný důchodce dneška z principu na vše nadává. Vždyť za komunistů se měli tak dobře. Práci jim dali, o každého se postarali. Ale hlavně všichni měli stejně, ať se dřeli nebo poflakovali. A asi nikomu nevadilo, že musel držet hubu a krok.
Proč, ptám se? Kde se bere tolik zloby mezi lidmi? Řidiči na sebe troubí, překonávají se v urážlivosti gest a ti nejhorlivější dokonce vybíhají z kabin a snaží se o fyzickou inzultaci svých kolegů za volantem. Přitom je to tak zbytečné. Náš vztek nic neurychlí a násilím se věci řeší mnohem hůře nežli klidnou domluvou.
Ovšem také jsem takový býval. Dnes se tomu naštěstí již jen směji. Směji se, když vidím v zácpě zoufale troubit řidiče. Troubí, protože svítí dlouhou dobu červená na semaforu. Troubí, protože auta před nimi jedou příliš pomalu. Troubí, protože si myslí, že ti ostatní jedou krokem pro svou vlastní zábavu, a jenom oni jediní pospíchají.
Asi to dnešní lidi baví, provztekat se životem. Vztekají se, že mají málo peněz. Vztekají se, protože mají jen jedno auto. Vztekají se, protože mohou na dovolenou jen jednou za rok. Vztekají se, protože by chtěli vilu s bazénem, jako mají sousedi. Vztekají se, místo aby zastavili, zhluboka se nadechli a usmáli se. Usmáli se a podívali se na svět klidnýma očima.
Téměř každý má kde bydlet, má co jíst. Většina z nás má vlastní auto či dům. Snad nikdo nezná, co je to hlad a žízeň, co je to válka v ulicích. A přesto se neustále lituje a stěžuje si, jak těžký má život.
Přitom je to tak jednoduché. Zkuste se zítra místo hádky, na souseda usmát. Zkuste podržet dveře neznámému člověku. Zkuste jen tak jít po ulici, vnímat modrou oblohu, sluneční třpyt odrážející se v oknech domů a nalaďte na své tváři úsměv. Uvidíte, jak je to nakažlivé. Ještě nakažlivější nežli zamračené tváře a všudypřítomný vztek.
Lidi, vždyť tady nejsme, abychom si stěžovali na to, co nemáme, abychom se litovali, jak se nám špatně daří. Jsme tu, abychom žili. A život by měl být plný smíchu, radosti, klidu a porozumění…..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Albert Albert Albert Albert | 28. listopadu 2006 v 7:28 | Reagovat

nemám k tomu, co dodat... jen se musím přiznat, že čas občasu, ne, nějak pravidelně,  se naseru i já. člověk se nemůže smát v jednom kuse, to by si toho smíchu moc nevážil... :)

2 Mart Eslem Mart Eslem | 28. listopadu 2006 v 12:39 | Reagovat

Ano máš pravdu, potřebuješ ten smích kompenzovat. Je to jako se štěstím, aby sis ho vychutnal, musíš poznat i neštěstí. Já si však myslím, že opakem smíchu je vážnost a ne vztek.

3 gata gata | 3. prosince 2006 v 13:39 | Reagovat

No jo, ale když člověku tak uleví, když si v autě pěkně od plic zanadává  tu na kreténa, co se plouží jako šnek, tu na idiota, co si myslí, že má všude přednost, tu na cyklistu, který si libuje v černé barvě...a tak bych mohla pokračovat pořád dál a dál....

4 Fatma od UJEPáků Fatma od UJEPáků | E-mail | 23. ledna 2010 v 18:04 | Reagovat

Krásně napsáno, lépe bych tu dnešní dobu nevystihla. Lidé neváží toho, co mají a také nikdy nebudou....

5 Mart Eslem Mart Eslem | 8. února 2010 v 16:03 | Reagovat

[4]: Děkuji za pochvalu a také za čas věnovaný mému zamyšlení.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama